U Jadranu veće plaće od 1.svibnja

Jadran crikvenica

Plaće radnika od 1. svibnja povećavaju se za 2%, odnosno osnovica koja se množi pripadajućim koeficijentom radnog mjesta povećava se s dosadašnjih 2.900,30 kuna na 2.960,00 kuna i za 10,00 kuna je viša u odnosu na osnovicu iz Kolektivnog ugovora ugostiteljstva. Radnicima koji će biti u radnom odnosu na dan 15.12.2017. godine, odnosno radnicima koji imaju s poslodavcem sklopljen Ugovor o radu za stalne sezonske poslove, sa zadnjom isplaćenom plaćom isplatit će se božićnica u iznosu od najmanje 1.000,00 kuna. Za tu je namjenu, naime, utvrđen iznos od 200.000 kuna. Na inicijativu Sindikata Istre, Kvarnera i Dalmacije u Kolektivnom ugovoru će biti utvrđeno pravo radnika na topli obrok, a, obzirom da je Društvo podmirilo sve obveze iz Stečajnog plana prema radnicima, povećava se naknada za rad nedjeljom od 30 na 35%, a za dvokratan rad sa 10 na 15%. Naknada za prijevoz, iako je početno stajalište poslodavca bilo da se smanji sukladno cijeni Citty busa, neće se mijenjati, a poslodavac će napraviti analizu o mogućem uvođenju tkzv. „cipelarine" za radnike čije je prebivalište do 2 kilometara od mjesta rada za 2018. godinu.
Iako plaće radnika zaostaju u odnosu na stabilne turističke kompanije, sindikati su uvažili činjenice da je Jadran tek podmirio obveze iz stečajnog plana i da je u značajnom investicijskom zamahu.

Sudbina Jadrana bila je, inače, i jedna od tema sastanka predsjednika Sindikata Istre, Kvarnera i Dalmacije Bruno Bulić i predsjednice Odbora za turizam SIKD-a s ministrom turizma Garijem Cappellijem 24.05.2017. Razne špekulacije o promjeni Nadzornog odbora, o mogućoj promjeni Uprave, zaustavljanje procesa dokapitalizacije i investicija proizvele su nesigurnost i bojazan radnika, što je razumljivo u kontekstu svega što su prošli u ne tako davnoj prošlosti u Jadranu. Međutim, prema riječima ministra Cappellija, nema razloga za strah. Jadran je sada stabilna kompanija. Promijenit će se Nadzorni odbor, ali se time ništa revolucionarno u Jadranu neće dogoditi. Do jeseni će se razmotriti model privatizacije odnosno da li Jadran ide u privatizaciju prodajom udjela ili predviđenim planom dokapitalizacije. I u jednom i u drugom slučaju radnici mogu biti mirni jer, kako je naglasio ministar, RH vodi brigu o Jadranu. Neovisno o ohrabrujućim riječima, u SIKD-u će pratiti razvoj situacije vezano za moguću privatizaciju Jadrana, a zaštita radnika je prioritet.