Prijedlog ministru turizma za rješavanje problema razlika među radnicima

Predsjednik SIKD-a Bruno Bulić uputio je danas (30. lipnja) ministru turizma G. Cappelliju pismo s prijedlogom rješavanja problema razlike u plaćama domicilnih radnika i radnika kojima se osigurava smještaj i prehrana. Pismo s konkretiziranim podacima i dodatnim objašnjenjima rezultat je dogovora sa sastanka predstavnika SIKD-a s ministrom i njegovim pomoćnikom u svezi s problematikom nedostatka radnika u turizmu, a na kojem su predstavnici Sindikata bili ukazali na navedeni problem koji se, po sindikalnom mišljenju, može čak tretirati i kao diskriminacija radnika uzrokovana poreznim propisima i mogućom neusklađenošću tih propisa.

U pismu ministru navodi se da se u svim turističkim kompanijama, uz domicilno stanovništvo, zapošljava veliki broj sezonskih radnika iz drugih krajeva RH kojima poslodavac osigurava smještaj i prehranu. Jasno je da takvim radnicima treba omogućiti što bolje uvjete, te se prema njima treba odnositi s uvažavanjem i s poštovanjem kako bi ublažili odvojenost od njihovih najmilijih. Tako se domicilni (lokalni) radnici i ponašaju prema njima i uvažavaju činjenicu da takvim radnicima zarađena plaća ostaje netaknuta obzirom na to da im poslodavac osigurava smještaj i prehranu. Istovremeno, domicilnom stanovništvu koji isto tako rade sezonski, u pravilu se naplaćuje jedan obrok, a naravno sve troškove koji proizlaze iz smještaja – da li u stanu ili vlastitoj kući - domicilni radnici sami snose. Tu za Sindikat nema ni dileme ni primjedbi. Problem nastaje u obračunu plaće, iz koje kasnije proizlaze različite naknade za nezaposlenost, ali i različita visina mirovine, što je ministru konkretno ilustrirano na primjeru sobarica s istim koeficijentom i plaćom koje rade pod istim uvjetima (naknada za blagdan, dodatak za nedjeljni rad, rad blagdanom, smjenski rad): Radnica koja ima osiguran smještaj i prehranu ima bruto plaću 7.523,15 kuna, iz čega proizlazi 4.313,13 kuna neto, a predstavlja ukupan trošak poslodavcu u iznosu od 8.817,13 kuna; radnica koja živi i radi u istom mjestu ima bruto plaću u iznosu od 5.903,75 kuna, iz čega proizlazi neto plaća od 4.488,19 kuna, odnosno predstavlja ukupan trošak poslodavcu u iznosu od 6.954,82 kune. Prestankom radnog odnosa prva Sobarica ostvariti će naknadu na zavodu za zapošljavanje u visini od 3.611,11 kuna za prvih 90 dana trajanja nezaposlenosti, odnosno 1.805,56 kuna za preostalo vrijeme nezaposlenosti, dok će druga ostvariti pravo na naknadu od 2.833,44 kune za prvih 90 dana nezaposlenosti i 1.416,90 kuna za preostalo vrijeme nezaposlenosti, što je značajna razlika. Tretman smještaja i prehrane kao brutto plaće, temeljem poreznih propisa i uvećavanje brutto plaće na koje se plaćaju i doprinosi utječe i na visinu buduće mirovine. Kako najmanje 1/4 ukupnih radnika čine upravo sezonski radnici kojima poslodavac snosi troškove smještaja i prehrane, Sindikat smatra ( i predlaže) da bi se promjenom poreznih propisa, kojima bi se izjednačila bruto plaća, odnosno, kojima se navedeni trošak smještaja i prehrane ne bi smatrao oporezivim, otvorila mogućnost dodatnog povećanja plaća radnika za gotovo 10%. Time bi se „izgubljeni" iznos s osnova poreza i doprinosa na smještaj radnika, ponovno u još većem obimu, uplatio u državni proračun. Osim toga, to bi sigurno utjecalo i na motiviranost radnika da se opredijele za rad u turizmu i to u trenutku gorućeg problema nedostatka radnika.
SIKD je svjestan da promjena propisa ne dolazi preko noći, da mora proći određenu proceduru usuglašavanja između ministarstva a potom i Vlade, te putem promjene Zakona u Hrvatskom Saboru. Ipak, smatra da je riječ o veoma pozitivnom i svima prihvatljivom rješenju, koji će između ostalog i „pomiriti" razlike između istog rada i rada iste vrijednosti lokalnog radnika i radnika koji dolaze iz drugih krajeva RH. Od ministra očekuje da pokuša, zajedno s Ministarstvom rada i mirovinskog sustava i Ministarstvom financija, proanalizirati predloženo te da se u dogovoru sa socijalnim partnerima, poslodavcima i sindikatima, pronađe odgovarajuće rješenje u korist svih.