Sindikalno zajedništvo u borbi za plaću uljanikovaca

Na sastanku četiri sindikata koji djeluju u Uljanik Grupi, održanom 15. siječnja na temu postupanja u postupku sanacije stanja u Uljaniku i neisplate plaće za prosinac, po pitanju neisplate plaće dogovoreno je zajedničko pokretanje štrajkačkih aktivnosti, odnosno otvaranja postupka mirenja 16. siječnja. Ukoliko ne bi uspjelo mirenje organizirani štrajk mogao bi započeti 23. siječnja 2018. godine.
Po pitanju sanacije stanja u Uljaniku svi sindikati jednoglasni su u stavu da odgovornost za stanje nosi Uprava bez obzira na okolnosti. Program restrukturiranja ne može biti donesen ako u njegovom stvaranju ne sudjeluju i sindikati. Imperativ sudjelovanja sindikata posebno se odnosi na program koji bi značio dopunu djelatnosti odnosno drugačiju djelatnost u Puli. Opstanak brodograđevne djelatnosti i radnih mjesta je osnovni uvjet restrukturiranja s kojim se sindikati mogu složiti te im je neprihvatljiv bilo koji novi partner za kojeg se ne zna kakvu djelatnost planira, s koliko radnika i koje kvalifikacijske strukture. Uz ponovljen strah o ponovnom javljanju ideje stare dvadesetak godina o gašenju brodograđevne djelatnosti brodogradnje u pulskom zaljevu sindikati su iskazali odlučnost da je brane.
Sa sindikalnim zaključcima i stavovima odmah je isti dan upoznata i Uprava koja je sindikalce uvjeravala da je opstanak brodogradnje i njezino opredjeljenje. Prihvaćen je sindikalni zahtjev o aktivnom sudjelovanju u programu restrukturiranja koji, prema izjavama Uprave, još nije definiran, već će se o njemu razgovarati kad budu poznati ulagači. Kao najveći aktualni problem istaknuta je garancija za kredit kojim bi se osiguralo poslovanje i plaće u sljedeća četiri mjeseca, u kojima bi se trebalo riješiti i pitanje ulagača i programa restrukturiranja. Za rješenje je potrebno očitovanje Europske komisije koje Uprava očekuje do kraja tjedna. Prosinačku plaću i božićnicu, inače, dobili su samo radnici 3.Maja zbog zakonskih obveza odnosno činjenice da je u prosincu 3.Maj još uvijek bio u restrukturiranju.
Treba reći da je, prije jučerašnjeg sastanka sa ostalim sindikatima, Kooordinacija Sindikata Istre, Kvarnera i Dalmacije u Uljaniku još u četvrtak 11. siječnja, nakon sjednice Vlade RH, bila, nažalost, ispravno procijenila izgledan problem neisplate plaće. Već tada je stoga bila donesena odluka o pokretanju štrajkačkih aktivnosti, moguće i samostalno ukoliko drugi sindikati ne bi bili zainteresirani.
U situaciji neisplate plaće i najavljenih štrajkačkih aktivnosti, naglasivši svoje sindikalno opredjeljenje i djelovanje, Rajko Kutlača podnio je jučer ostavku na članstvo u Nadzornom odboru Uljanika d.d