regionalexpress.hr SIKD o Uljaniku: ‘Najteže je pred nama’

strajk uljanik 6 620 350 s c1 1

DONOSIMO PRIOPĆENJE
'Događaji u Uljaniku posljednjih dana, pa i posljednjih mjeseci, vrlo jasno pokazuju kako ovakvo stanje nije održivo. Kašnjenje božićnice i kašnjenje plaće za prosinac samo su eskalacija problema koji već dugo tinjaju, a sada i plamsaju u Uljaniku. Nisu problemi samo u Uljaniku. Jednako važni su problemi u poslovnom okruženju, nefunkcioniranju tržišta, nefunkcioniranju sustava i države. Sigurni smo samo kako će najveću cijenu grešaka Uljanikovog vodstva, nefunkcioniranja države, nepostojanja sustava financiranja i turbulencija brodograđevnog tržišta na kraju platiti oni koji jedini nisu ništa krivi, a to su radnici Uljanika. Više nije nikakva tajna kako svi koji govore o budućnosti ne govore o budućnosti Uljanika kakvog znamo. „Gasi se Otok... Ne gasi se Otok, gasi se Arsenal... Ne gasi se Arsenal. Brodogradnja ostaje u Puli, seli se u Rijeku, u Puli se rade marine ili se ne rade marine..."' poručili su iz Sindikata Istre, Kvarnera i Dalmacije, te zaključili kako je jedina konstanta u svim ovim, kako kažu, nedosljednim informacijama koje pokazuju kako oni koji ih daju ili ne znaju što rade ili uopće nisu oni ti koji će odlučivati kakav će Uljanik u budućnosti biti i što će Uljanik u budućnosti raditi.

Pročitajte ostatak priopćenja iz SIKD-a:
'Jedino što je sigurno su dvije stvari:
a) Uljanik će se sasvim sigurno suštinski promijeniti restrukturiranjem, diversifikacijom ili bilo kojim drugim pojmom, većini radnika nerazumljivim, ako uopće želimo da nastavi postojati.
b) Najveću cijenu svih tih promjena platit će radnici svojim radnim mjestima i egzistencijom svojih porodica.

Koliko radnika će platiti tu cijenu i koliku, koliko radnika i radnih mjesta će ostati? Koliko skupo će oni koji će morati otići naplatiti gubitak radnog mjesta i kako i od čega će u budućnosti živjeti? To su pitanja koja moraju brinuti radnike, njihove sindikate i cijelu zajednicu. Uljanik danas zapošljava oko 4500 radnika, od čega oko 2800 u Puli. Govorimo samo o radnicima Uljanika; ne govorimo o dobavljačima, pratećoj industriji, kooperantima, trgovinama obrtnicima, umirovljenicima i poduzećima koji na mnogo načina žive uz i kroz Uljanik.

Uljanik svaki mjesec isplaćuje samo svojim radnicima oko 55 milijuna kuna plaća koje se kroz poreze, prireze, potrošnju i na sve druge načine vrate u sustav. Od te svote veliki dio otpada na financiranje lokalne uprave, komunalnih poduzeća, zdravstva, predškolskog odgoja, školstva.... Promjene u Uljaniku sasvim sigurno promijenit će život Pule, promijenit će stanovništvo Pule i okoline pa i cijele Istre.

Sve ovo navodimo sa ciljem da se naglasi ozbiljnost situacije i opasnost koju nose promjene do kojih će doći. To je činjenica. Samo je pitanje u kojem razmjeru i na koji način. Razni hukači, bukači, pojedinci bez potrebnog odgoja, kulture i znanja koji su proteklih dana upadali u Uljanik i slali sliku koja ne oslikava Uljanikovce - to očito ne znaju ili im nije stalo. Stalo im je samo do pet minuta reflektora pa makar na njima ispadali divljaci. Da bude vrlo jasno - ni slučajno ne mislimo na ljude koji su se, s pravom nezadovoljni, nesretni, uplašeni za budućnost i ljutiti, okupili ispred Upravne zgrade. Govorimo o onima koji su tu nesreću Uljanikovaca iskoristili za svoju političku ili drugačiju promidžbu, što posve sigurno neće donijeti rješenja problema. To nisu Uljanikovci.

Više nego ikad vrijeme je za „bistre glave" i kontrolu emocija, za jedinstvo Uljanikovaca. Samo se organizirani radnik, kroz sindikat, s jasnim ciljem i jasnom strategijom, može kvalitetno nositi s problemima. Samo će tako moći sjesti za stol za kojim će se raspravljati o budućnosti. Ne mora to biti kroz SIKD. Sami odlučite kroz koji sindikat, kome i čijem razumu, želji i volji možete najviše vjerovati, ali nemojte „padati" na političke floskule ljudi i grupa bez utjecaja. Nemojte gubiti vrijeme na stvaranje novih organizacija koje bi ionako bile samo politički sljedbenici neformiranih ideja i djelovanja. To je samo gubitak vremena, a upravo vremena nemamo.

Prvi korak koji treba odraditi je Skupština dioničara. Skupština bi trebala pokazati da li Uljanik ide u restrukturiranje ili ne. Ovo drugo, nažalost, nosi drastične promjene svega onog što danas poznajemo kao Uljanik. Skupština može, a po nama i treba, pokazati da je opcija koja se želi restrukturiranje za nastavak brodogradnje. U restrukturiranje moraju apsolutno biti uključeni sindikati i radnici o čijoj se budućnosti radi. Mora biti jasno da danas šaljemo samo poruke. Pravi razgovori i najodgovorniji posao započet će kada se, i ako se, jave ulagači. Oni koji daju novac. S njima će se morati i trebati razgovarati i zato je više nego ikad potrebno pokazati jedinstvo Uljanikovaca. Upravo ovo su smjernice i zaključci Predsjedništva SIKD-a koje je održalo posebnu sjednicu samo s jednom temom – Uljanik. Predsjedništvo je jednoglasno podržalo sve aktivnost koje su povjerenici SIKD-a u Uljaniku provodili u proteklom periodu, ali i naznačilo da borba za Uljanik tek predstoji. Nemojmo prokockati priliku da učinimo sve što možemo za spas radnih mjesta i budućnost brodogradnje, bez koje je, nakon 160 godina postojanja, gotovo nemoguće zamisliti život u Puli', stoji u priopćenju SIKD-a. rex