Sindikat Istre, Kvarnera i Dalmacije uputio dopis sadašnjem i budućem vlasniku Jadrana d.d. Crikvenice

Jadran crikvenica

U dopisu koji je jučer SIKD uputio Ministru državne imovine, CERP-u i predstavnicima mirovinskih fondova, čija je obvezujuća ponuda za kupnju Jadrana d.d. prihvaćena od strane UV CERP-a, navodi se da će, nakon potpisivanja Ugovora o prodaji i prijenosu dionica društva JADRAN d.d. Crikvenica, mirovinski fondovi postati  vlasnici u 70,74% Jadrana d.d. i kao takvi moći će kreirati i poslovnu politiku i razvoj Jadrana. Nakon dokapitalizacije Društva koju su mirovinski fondovi dužni provesti temeljem obvezujuće ponude, a obzirom da postoji i obveza otkupa dionica od preostalih dioničara, udio u vlasništvu biti će i veći.
Iako je potrebno provesti postupak prodaje, potpis ugovora, provedbu upisa stjecatelja dionica u Središnje klirinško depozitarno društvo, u SIKD-u izražavaju mišljenje da se ne može i ne smije zanemariti značaj koji u ovom momentu već imaju mirovinski fondovi. Međutim, boje se da njihovo mišljenje ne dijeli aktualna Uprava Društva Jadran d.d. Crikvenica koja je imenovana na temelju Odluke UV CERP-a, a na temelju prijedloga Ministarstva turizma KLASA: 334-05/17-05/8, Urbroj: 529-04-18-7 od 19. siječnja 2018. godine. Kako se navodi u dopisu, SIKD-u nije poznato da li su Odluke koje Uprava Društva donosi usuglašene s predstavnicima vlasnika (sadašnjeg i budućeg), obzirom na dalekosežne posljedice koje će one imati, a koje su većim dijelom i u suprotnosti s usvojenim strateškim Planom razvoja Jadrana d.d. do 2025. godine.

U Jadranu d.d. je stanje veoma kaotično, radnici su zastrašeni, ali i zabrinuti za stabilnost i opstojnost kompanije u kojoj ostvaruju svoju egzistenciju. Unatoč tome što promjene organizacije još uvijek nisu službeno donesene, pojedini radnici potpisali su nove ugovore za radna mjesta koja još formalno ne postoje; dupliraju se ovlaštenja pojedinih radnika, planiraju se investicije koje nisu predviđene strateškim planom razvoja, odgađaju se određeni planirani događaji i slično.
U svom dopisu SIKD traži hitan odgovor, odnosno nedvojbeno očitovanje kako sadašnjeg vlasnika CERP-a čiji je predsjednik Upravnog vijeća ministar g. Marić, tako i budućih vlasnika mirovinskih fondova čiji su predstavnici g. Štimac i g. Vlaić na tri veoma bitna pitanja:
1) Da li je ova Uprava Društva usuglašena između sadašnjeg i budućeg vlasnika, odnosno da li će i nakon izvršenog upisa stjecatelja dionica Uprava Društva novi vlasnik ima namjeru zadržati Upravu u sadašnjem sastavu?
2) Da li ova Uprava ima ovlaštenje provoditi novu organizaciju koja je suprotna usvojenom strateškom planu razvoja Jadrana od 2016. do 2025. godine, a koji je prema saznanjima dostavljen i na Zagrebačku burzu,
3) Ukoliko nema suglasja po točkama 1. i 2., tko će snositi teret navodno visokih otpremnina koje su ugovorene ne samo za članove Uprave već i za pojedine novopostavljene direktore, koji su usput rečeno, na te pozicije postavljeni protivno zakonom utvrđenoj proceduri, da li će to ići na teret poslovanja Jadrana d.d. i radnika Društva, na teret sadašnjeg vlasnika ili budućeg vlasnika?

Radnici Jadrana d.d. svoju su havariju prošli u posljednjih 20-tak godina i svako približavanje istom scenariju (a postoji bojazan da sadašnja Uprava ide upravo u tom smjeru) najoštrije će se osuditi i istom se usprotiviti, neovisno o tome tko je i tko će biti vlasnik Jadrana d.d. " Nećemo dozvoliti da Jadran d.d. ponovno bude talac partikularnih interesa pojedinaca ili skupine" - ističe se u dopisu.

Vjerujući da je interes svih da se zaštite interesi Društva, SIKD je zatražio da se očituju po navedenim pitanjima do konca sutrašnjeg dana, odnosno do 16. veljače.