turizmoteka.hr Pod lupom Konferencija za medije Sindikata Istre,Kvarnera i Dalmacije Šutnja o nedostatka radne snage u turizmu!?

turizmoteka konferencija1

KONFERENCIJA ZA MEDIJE SINDIKATA ISTRE KVARNERA I DALMACIJE – Zagreb, 24.10.2017.

Sudionici konferencije: Bruno Bulić – predsjednik SIKD-a i Marina Cvitić predsjednica Odbora za turizam SIKD-a

Tema:
Na manifestaciji „Dani hrvatskog turizma" 25. i 26. listopada 2017. nijedna točka nije posvećena gorućem problemu nedostatka radne snage u turizmu!

Dani hrvatskog turizma predstavljaju najveći skup turističkih djelatnika u Hrvatskoj koji redovito okuplja oko 2000 sudionika, a organizatori skupa su Ministarstvo turizma Republike Hrvatske, Hrvatska turistička zajednica i Hrvatska gospodarska komora.

Unatoč tome što je tijekom dva dana održavanja za radni dio predviđeno niz stručnih predavanja i prezentacija, nijedna točka nije posvećena gorućem problemu nedostatka radne snage pa, očito, krilatica koja je davnih godina osmišljena, upravo povodom Dana hrvatskih turizma, da je „Čovjek ključ uspjeha u turizmu" nije aktualna. Iako bi više nego ikada do sada trebalo govoriti o radnicima. Oni su junaci ove turističke sezone.Nikada im nije bilo gore; radili su nerijetko i po 15 sati, bez dana tjednog odmora, bez dnevnog odmora, za plaću koja nije adekvatna uloženom radu i trudu.

Međutim, o tome se neće govoriti na Danima hrvatskog turizma jer to je negativna strana turizma, a tamo će se govoriti samo o lijepim stvarima. Gotovo su licemjerne objave na web stranicama HTZ, MINT i HGK kojima objavljuju teme: svjetski turistički trendovi, predviđanja i prognoze turističkih kretanja u narednim godinama; održivi turizam za održivi razvoj ...

Ma o kakvom razvoju turizma govore? O turizmu bez radnika. Najavljuju svjetske priznate stručnjake iz djelatnosti turizma ... Neka ih pitaju kako rješavaju problem radnika. Neka im kažu kakvu im plaću daju, u kakvim uvjetima im radnici rade, kakav im je smještaj ...
Tužno.

Koncem lipnja održan je sastanak s ministrom rada i mirovinskog sustava kojem su, osim sindikalista, nazočili predstavnici Ministarstva turizma, HGK-a, HOK-a, predstavnici poslodavaca, HZZ-a. Tada se upozorilo da nedostaje oko 2.700 turističkih radnika svih profila. Ta brojka se u sezoni neznatno smanjila, a preporuka je bila da se problem treba započeti rješavati već na jesen. Sada nitko nema vremena pozabaviti se navedenim problemom pa će iduća sezona biti još i gora. A na Danima Hrvatskog turizma ni riječi o tome. Prestrašno ...

Kada bi se već sad donijele konkretne mjere, trebalo bi vremena da se saniraju posljedice dosadašnje katastrofalne kadrovske politike poslodavaca i njihove kratkoročne utrke za profitom s jedne strane i nebrige države i državnih institucija da propisima sprečavaju zloupotrebu radničkih prava s druge strane.

SIKD nudi konkretne mjere koje zasigurno mogu donijeti pozitivne pomake i to:

1. POSLODAVCI moraju napraviti uvjete rada, financijsko nagrađivanje i adekvatan smještaj sezonskih radnika koji će biti atraktivniji od odlaska na rad u inozemstvo; tu je potrebno raditi na osvješćivanju malih poduzetnika.

Plaća i ostala materijalan prava (regres za GO, božićnica, nagrade za doprinos, jubilarne nagrade...) značajni su faktor odabira posla. Uvjeti rada, prilagođavanje potrebama radnika, ulaganje u adekvatan smještaj, što više ugovora na neodređeno vrijeme za stalne sezonske poslove kako bi radniku kontinuirano tijekom godine tekao radni staž i primanja – ukratko: stvaranje adekvatnih i poželjnih uvjeta rada. Dio dobiti treba izdvojiti u tu svrhu. Prostora za to ima u financijskim rezultatima poslodavaca.

2. VLADA kroz izmjenu propisa mora rasteretiti poslodavce u ovoj djelatnosti. 18% udio turizma u BDP-u Hrvatske pokazatelj je koliko Hrvatska ovisi o turizmu. Iako nije dobro da gospodarstvo ovisi o jednoj (i to jako plahoj djelatnosti) potrebno ju je sačuvati, a ne uništavati. Potrebno je mijenjati zakonodavstvo i to:

- porezne propise na način da topli obrok i smještaj radnika porezno rastereti. (sada se tretira kao plaća) čime će se spriječiti dosadašnja diskriminacija radnika; razmisliti o mogućim poreznim olakšicama za izgradnju objekata za smještaj radnika; porezno poticati poslodavce na ulaganja u bolje uvjete rada radnika i edukacije radnika, cjelogodišnje poslovanje i zapošljavanje na neodređeno vrijeme ili putem ugovora za stalne sezonske radnike.

- radno i mirovinsko zakonodavstvo – omogućiti rad svima koji to žele i koji mogu raditi u turizmu: učenicima dozvoliti rad poslije 20,00 sati do 22,00 sata; umirovljenicima omogućiti rad bez gubitka prava na mirovinu i to i onim umirovljenicima koji nisu ostvarili pravo na punu mirovinu; možda i omogućiti rad umirovljenicima duže od 4 sata;

- utvrditi standarde rada koji bi omogućili bolje (lakše) uvjete rada i zapošljavanje radnika koji u sadašnjim uvjetima ne mogu raditi

3. Inspekcijski nadzori trebaju biti stalni i kontinuirani sa svrhom preventivnog djelovanja i edukacije kako bi se spriječilo kršenje prava radnika, a u krajnjem slučaju i kažnjavanjem poslodavaca, posebno za prekršaje kao što su neprijavljivanje radnika, isplate plaće ispod ugovorene Kolektivnim ugovorom, učestalim kršenjem radnog vremena radnika.

4. Kada se svi ovi uvjeti ispune, zajedničkom kampanjom putem medija promovirati atraktivnost za rad i školovanje u ovoj djelatnosti, promovirati svoju domovinu Hrvatsku kao mjesto privlačno za rad i život.

O tome je trebalo raspravljati na Danima hrvatskog turizma! Umjesto da se dođu hvaliti o postignutim rezultatima, nadležni ministri turizma, rada i mirovinskog sustava i financija trebali su zajedno sa socijalnim partnerima, poslodavcima i sindikatima, raspravljati o mjerama koje bi ublažile nedostatak radnika jer razvoj turizma bez radnika, posebno ne bez autohtonog radnika, ići će u sasvim krivom smjeru.

Predsjednica Odbora za turizam SIKD-a – Marina Cvitić
Predsjednik SIKD-a – Bruno Bulić