lider. mediaŠtrajk radnika Uljanika na mirovanju 48 sati, čeka se isplata plaća

 lidermedia

Nakon odluke Europske komisije da se odobre državna jamstva od 96 milijuna eura za sanaciju brodogradilišta Uljanik, radnici Uljanika u utorak ujutro odustali su od za danas najavljenog štrajka, a štrajk je 'stavljen u mirovanje', odluka je Štrajkaškog odbora koji se sastao u utorak ujutro, neposredno prije početka radnog vremena.

>>>Europska komisija 'blagoslovila' dodjelu državnog jamstva Uljaniku

To je u izjavi za Hinu potvrdio regionalni povjerenik Sindikata metalaca Hrvatske (SMH) i glasnogovornik Štrajkaškog odbora Đino Šverko.

– Štrajkaški odbor nije raspušten i on će se ponovno sastati u petak kada ćemo analizirati stanje. Ostaje nam čekati tih 48 sati koliko je potrebno, kako je najavila uprava društva Uljanik, da se radnicima isplati plaća za prosinac. U slučaju da se plaća ne isplati, i da u taj proces ne uključe i radnike TESU-a koji su u rujnu prošle godine postali dio Uljanik grupe, a kojima je se duguje 2,7 plaća, krenut ćemo štrajk, rekao je Šverko.

Dodao je kako će se Štrajkački odbor u petak raspustiti samo u slučaju isplate plaća i božićnica za prosinac te ukoliko bude isplaćen i dug radnicima TESU-a.

>>>Dalić: Očekujem od Uprave Uljanika da donese program restrukturiranja u što kraćem roku

– Uprava je uvijek odgovorna ukoliko se plaća ne isplaćuje na vrijeme. Stoga je razumljivo što su radnici Uljanika na skupovima iskazali nepovjerenje Upravi društva. Neovisno o tome što će u roku od 48 sata radnici dobiti plaću za prosinac, oni zasigurno neće promijeniti svoje mišljenje, poručio je Đino Šverko.

Europska komisija u ponedjeljak je odobrila potporu za sanaciju pulskog brodogradilišta Uljanik.

>>> Z. Marić o jamstvu Uljaniku: Moramo dobiti suglasnost EU za plan restrukturiranja

Europska komisija zaključila je da je plan Republike Hrvatske da brodogradilištu Uljanik izda državno jamstvo za zajam od 96 milijuna eura u skladu s pravilima EU-a o državnim potporama. Zahvaljujući toj mjeri Uljanik će moći pokriti hitne potrebe za likvidnošću za vrijeme izrade plana restrukturiranja, uz ograničeno narušavanje tržišnog natjecanja, priopćila je Komisija.

U vlasničkoj strukturi brodogradilišta Uljanik 48 posto dionica imaju radnici i mali dioničari, 9,93 posto dionica u vlasništvu je Croatia osiguranja, 7,7 posto CERP-a (HZZO), Kapitalni fond ima 6,62 posto dionica, a Fond za financiranje razgradnje NE Krško 4,97 posto, HZZO 3,88 posto, dva obvezna mirovinska fonda – PBZ Croatia osiguranje i Erste plavi imaju 3,97 i 3,31 posto dionica, Adris grupa 2,47 posto itd.