Sindikat Istre, Kvarnera i Dalmacije ustrojen je kao teritorijalni sindikat općeg tipa. Temeljni organizacijski oblik je sindikalna podružnica koja objedinjava članstvo u različitim poduzećima, odnosno ustanovama. Članovi se osim u podružnicama, povezuju i funkcionalno po djelatnostima, u odbore djelatnosti i profesija odbore.
Odbori djelatnosti posebno nastupaju u slučajevima kada Sindikat nastupa na nacionalnoj razini.
Ima šest organiziranih ureda u Istri: U Puli, Pazinu, Labinu, Buzetu, Poreču, Umagu te ured u Rijeci. U uredima je profesionalno zaposleno sedam ljudi.
Sindikata Istre i Kvarnera ima više od 7.000 Članova u stotinjak poduzeća i ustanova u kojima je aktivan i u večini ima organizirane sindikalne podružnice. U djelovanju je najviše orijentiran na područje Istre na čijoj je sindikalnoj sceni najprisutniji i najveći sindikat. Otvaranjem ureda u Rijeci potvrdio je i sve značajniju sindikalnu poziciju na prostoru Primorsko-goranke županije. U zaštiti i promicanju interesa članova temeljna su mu načela uzajamnost i solidarnost, te stalni i što neposredniji kontakti sa članovima.
Prioritetne programske zadaće, sukladno međunarodnim konvencijama i pozitivnim propisima Republike Hrvatske, usmjerene su na zastupanje i zaštitu sindikalnih prava i slobode članova. Kolektivno pregovaranje i rješavanje radničkih prava kroz kolektivne ugovore trajni je imperativ njegovih sindikalaca koji su na tom poslu sve uspješniji. U 40-tak posto poduzeća u kojima je Sindikat Istre i Kvarnera socijalni partner poslodavcu, prava radnika regulirana su kolektivnim ugovorom. Glavni su mu interes kolektivni ugovori u poduzećima, a prema potrebama članstva uključuje se i u aktivnosti kolektivnog pregovaranja na nacionalnoj razini.
Pored inicijativa da se svi aspekti sindikalnih i radničkih prava urede kroz kolektivne ugovore, Sindikat Istre i Kvarnera ustrajno se zalaže za afirmaciju radničkih vijeća i radničke participacije u upravljanju poduzećima u kojima djeluje.