Sa specijaliziranim odvjetnicima za prava po osnovi ozljeda na radu

Sindikat Istre, Kvarnera i Dalmacije kreće u odlučniju borbu za zaštitu prava radnika koji ostvaruju pravo na naknadu štete zbog ozljede na radu.
Uvjeti rada ( a posebno u industriji) su takvi da se, i uz primjenu sve razvijenijih procedura i dostignuća, kako tehnologije, tako i zaštite na radu, ozljede na radu ne mogu iskorijeniti. Za takve slučajeve, u kojima se usprkos primjene mjera zaštite na radu ozljeda ipak dogodi, radnici su u pravilu osigurani kod osiguravajućeg društva od strane poslodavca i osiguravajuće je društvo u obvezi isplatiti određenu naknadu.
Budući da su u funkcioniranju mehanizama naplate štete radnicima iz ozljeda na radu uočene određene poteškoće, Sindikat Istre, Kvarnera i Dalmacije odlučio se, kao i njegova središnjica HURS, sustavno pozabaviti ovim problemom. Radi zaštite prava svojih članova uspostavljena je poslovna suradnja s odvjetnicima specijaliziranima za ovo područje zaštite koji, na predmetima naknade štete po osnovu ozljeda na radu, imaju dvadesetogodišnje iskustvo, dobro poznaju praksu i metodologiju rješavanja odštetnih zahtjeva kod svih osiguravajućih kuća u Hrvatskoj, kao i sudsku praksu i pravne mogućnosti za ostvarivanje najvećeg iznosa naknade štete u najkraćem mogućem roku. U zastupanju stranaka koriste stalno angažirane vještake raznih struka. Njihova iskustva pokazuju da su u postupcima bez odvjetnika isplaćene naknade često značajno manje, a u jednom broju slučajeva osiguranja donose odluke o otklonu zahtjeva iako postoji pravni temelj za isplatu. Također, velik broj radnika koji su doživjeli ozljedu n a radu nije dovoljno informiran o pravu na naknadu štete koju mogu ostvariti od osiguranja, s kojim poslodavac ima sklopljenu policu od odgovornosti. Svoja prava oštećeni radnici često ne potražuju i zbog neopravdanog straha od gubitka radnog mjesta ako pokrenu postupak za naknadu štete.

Važno je stoga istaknuti da se u ovom modelu postupci na naknadu štete vode protiv osiguranja, a ne protiv poslodavca i da se rješavaju u izvansudskom postupku.

Članovi koji pretrpe ili su u posljednje tri godine pretrpjeli ozljedu na radu, bez obzira na to da li im je ozljeda priznata ili ne od HZZO-a ili postoji druga sporna situacija u kojoj se u prijavi navodi da je radnik sam skrivio nezgodu, trebaju se javiti svom sindikalnom povjereniku koji će ih povezati sa Sindikatom, odnosno voditeljima ureda, gdje će biti upućeni u daljnju proceduru vezanu za predaju potrebne dokumentaciju kako bi se poduzele sve potrebne radnje da radnici dobiju ono što im po zakonu pripada.

Preuzimanje zastupanja po punomoći radnika nastupa ako se, nakon dostave potrebne dokumentacije, procijeni da je zahtjev za naknadu štete pravno osnovan. Do okončanja postupka radnik nema troškova, a u slučaju uspješno završenog postupka usluga se naplaćuje po uspjehu u sporu u ugovorenom postotku od glavnice iznosa isplaćene naknade štete. Model ne predstavlja nikakvo financijsko opterećenje ni za radnika ni Sindikat jer, u slučaju neuspješno završenog postupka, pružatelj usluge ne može potraživati nikakve troškove ni od radnika ni Sindikata.

Postupak naknade štete može se pokrenuti u roku od tri godine od dana ozljede, odnosno od kada je zaključeno liječenje.
Upravo radi izbjegavanja zastare potraživanja nakon tri godine prioritet će imati slučajevi iz 2014. godine pa se ovim putem ( a to će biti učinjeno i preko internog glasila Naš glas) svim članovima koji misle da mogu pokrenuti proceduru upućuje poziv da se jave svojim povjerenicima odnosno voditeljima ureda Sindikata: Rajko Kutlača 0992788056, Darko Vidmar 0989161249, Marina Cvitić 0989161247, Dorina Buić