Predsjednik SIKD-a Bruno Bulić reagirao je na otvoreno pismo Eduarda Andrića o „partikularnim interesima u Jadranu d.d. Crikvenica“.

28377862 812432245608378 4519210412419118193 n

Predsjednik SIKD-a Bruno Bulić reagirao je na otvoreno pismo Eduarda Andrića o „partikularnim interesima u Jadranu d.d. Crikvenica“. 
Reagiranje je poslao Novom listu koji je otvoreno pismo objavio, ali i predsjedniku Nadzornog odbora Ivi Bašiću, te predsjedniku UV Cerpa i ministru državne imovine Goranu Mariću, kao i članovima RV Jadrana, te sindikalnim povjerenicima u Jadranu. Reagiranje prenosimo u cjeosti:

„Poštovani kolega Andriću,
nisam želio komentirati Vaš dopis koji mi je upućen 20.02.2018. godine, ali objava istog u medijima vezano za našu objavu na facebook profilu, zaslužuje i moje reagiranje, sve sa ciljem da čitatelji i javnost mogu objektivno procijeniti cjelokupnu situaciju.

Iako pretpostavljam da vam je jako dobro poznata situacija u Jadranu d.d. Crikvenica, želio bi Vas za svaki slučaj podsjetiti na kronologiju događanja u Jadranu d.d.:
- 15. siječnja 2018. godine u postupku javnog prikupljanja ponuda za kupnju dionica Jadrana d.d. pristigla je jedna obvezujuća ponuda i to mirovinskih fondova PBZ Croatia osiguranje d.d. i Erste plavi mirovinski fondovi, koja u potpunosti udovoljava uvjetima natječaja, odnosno za 9 milijuna kuna je ponuda veća u odnosu na objavljeni natječaj;
- 17. siječnja 2018. godine ističe četverogodišnji mandat bivšem predsjedniku Uprave; 
- 23. siječnja 2018. godine na temelju odluke UV CERPA, a po prijedlogu Ministarstva turizma, Nadzorni odbor Jadrana d.d. za predsjednika Uprave Jadrana d.d. imenovao je Peru Matića, a za člana Uprave Mariju Galjanić Sovar;
- 08. veljače 2018. godine UV CERP-a donosi odluku o prihvaćanju obvezujuće ponude mirovinskih fondova za kupnju dionica Jadrana d.d. Crikvenica;
- 08. veljače 2018. godine Uprava Društva dostavlja Radničkom vijeću prijedlog nove organizacije, a koja se temelji na razdvajanju PC i povećanju broja direktora;
- 14.veljače 2018. godine održava se sjednica RV Jadrana d.d. u kojem predstavnici SIKD-a daju mišljenje Radničkom vijeću da bi trebalo dati negativno očitovanje na prijedlog izmjene organizacije i sistematizacije, da bi sa svojim negativnim očitovanjem, odnosno namjerama poslodavca, Radničko vijeće trebalo upoznati kako CERP, kao dosadašnjeg formalnog vlasnika, tako i budućeg vlasnika odnosno mirovinske fondove. Zatražiti od jednih i drugih da se formalno odrede prema sadašnjoj Upravi, odnosno promjenama u organizaciji koje Uprava predlaže i da o tome obavijeste Radničko vijeće i Sindikate. To iz razloga da se u slučaju da CERP i mirovinski fondovi (sadašnji i budući vlasnici), ne podržavaju bilo kakve organizacijske promjene, Radničko vijeće ne bude suučesnik u šteti koja bude nastala promjenama u organizaciji. SIKD je predložio da Radničko vijeće upozori poslodavca, a o tome da obavijestiti i vlasnike (sadašnjeg i budućeg) o mogućim nepravilnostima gdje je prema neslužbenim saznanjima došlo do zapošljavanja određenih osoba na nepostojeća radna mjesta koja nisu predviđena dosadašnjom organizacijom, da su neki radnici 08.02. potpisali ugovore o radu s primjenom od 17. veljače za radna mjesta koja se imaju namjeru uvesti novom organizacijom, što je protivno Zakonu. 
- Radničko vijeće na navedenoj sjednici, sa 3 glasa STUH-ovih predstavnika (od mogućih 5) odbacuju obrazloženje SIKD-a, 
- pa SIKD 15. veljače upućuje dopis sadašnjim (CERP) i budućim vlasnicima (Mirovinski fondovi) u kojem traži odgovore da li je Uprava usuglašena između sadašnjih i budućih vlasnika, da li Uprava ima ovlaštenja provoditi novu organizaciju, te tko će snositi odgovornost i moguću štetu za navodno velike ugovorene otpremnine Uprave
- Iz odgovora predsjednika Uprave mirovinskih fondova od 16. veljače nedvosmisleno je rečeno da nova Uprava nije usuglašena, da će novi vlasnici postaviti svoju strukturu upravljanja, da do postavljanja novog nadzornog odbora ne žele da Uprava poduzima bilo kakve aktivnosti koje bi utjecalo na buduće poslovanje, osim nužnih za dnevno poslovanje, te da su o svemu izrečenom obavijestili i predsjednika Nadzornog odbora. 
- Istog dana, znači 16. veljače 2018, SIKD je o navedenom odgovoru obavijestio sve članove Radničkog vijeća, napominjući da očekuje da će članovi RV još jednom razmisliti o tome kako će se očitovati prema poslodavcu o predloženoj organizaciji, odnosno upozorava ih da ne budu suučesnici nove Uprave koja radi protivno interesima novog vlasnika.
- Članovi RV iz redova STUH-a, predsjednik RV Branislav Dimitrijević, član Ivan Blažević ujedno i sindikalni povjerenik STUH-a, te treća članica Sanja Medveščak koja je ujedno tada bila i članica NO, usprkos upozorenju SIKD-a, ne daju negativno očitovanje poslodavcu na prijedlog nove organizacije iako je rok očitovanja bio 16. veljače 2018.
- da još podsjetimo da je 07. veljače 2018. održan zajednički sastanak predstavnika sindikata koji djeluju u Društvu, Radničkog vijeća i Uprave Društva, te sam siguran da niste zaboravili odnos predsjednika Uprave prema predstavnicima SIKD-a, ali ni njegove riječi „da mu je namjera spriječiti ovu nepoštenu privatizaciju, te ukoliko do ovakve privatizacije dođe da će on spakirati svoje kufere i otići iz Hrvatske“.

Kolega Andriću, vjerujem da ste dobro upoznat sa situacijom u Jadranu. Ulaganja u objekte koja su se dešavala prethodne tri godine od izlaska iz stečaja temeljila su se na programu dokapitalizacije. Ne privatizirati Jadran, uz istovremenu dokapitalizaciju (na način kako je natječaj za prodaju i objavljen) u veoma kratkom roku znači stečaj Jadrana ili rasprodaju hotela. Stečaj smo već prošli. Ne želim biti zlopamtilo, ali i to je bilo na inicijativu STUH-a. Znamo što je stečaj donio i što sada može donijeti. Alternativa stečaju je rasprodaja hotela, što su određene „vječne“ strukture u Ministarstvu turizma gurale godinama unatrag, pa se čak i stečaj pokušao usmjeriti u tom pravcu. Srećom, nisu uspjeli. Želim vjerovati da znate kako takvim komadanjem Jadrana gube svi, radnici, sindikati, destinacija i cjelokupno gospodarstvo u Crikvenici. I sigurno ćemo se usprotiviti tome.

SIKD-u je jasno da je STUH većinski sindikat u Jadranu d.d. Crikvenica i upravo kao takav snosi i najveću odgovornost za sve ono što se dešava u Jadranu, a usput rečeno sada vlada KAOS. Međutim, samo zbog toga što smo manjinski sindikat, nećemo stajati skrštenih ruku i čekati što će se dogoditi.

Čije interese štite članovi RV iz redova STUH -a? Da li su u pitanju partikularni interesi pojedinaca iz Radničkog vijeća ili STUH-a? To su pitanja zbog kojih ste navodno reagirali otvorenim pismom koji su objavili neki mediji. Ne želim spominjati imena, ali je nesporna činjenica(za što imamo dokaze) da su neki članovi RV iz redova STUH-a u Jadranu, protivno Zakonu, prije izmjene organizacije i bez sklopljenog Ugovora,odmah pri dolasku nove Uprave, postavljeni na rukovodeće radno mjesto koje je, usput rečeno, već popunjeno. Da li postoji sumnja u partikularne interese pojedinih članova? Neka javnost procjeni. A ako su točna kuloarske priče o navodnoj svesrdnoj potpori STUH-a ovoj Upravi u hotelima Maestral Dubrovnik, gdje nije izabrana, ne čude ni sadašnji stavovi STUH-a u Jadranu na tkzv. kompenzaciju.

Jedno je sigurno, kolega Andriću, u Jadranu, ali ni u bilo kojoj drugoj kompaniji, nikad nije postojao nikakav partikularni interes SIKD-a niti će postojati. Interes naših članova, ali i ostalih radnika bio je i ostati će na prvom mjestu.I, ako postoji bilo kakva sumnja u bilo čije partikularne interese, neovisno da li se radi o Upravi ili sindikalcima, itekako ćemo upozoriti. Svojim aktivnostima poduzeti ćemo sve što je u našoj moći da spriječimo stečaj ili rasprodaju hotela u Jadranu d.d. Crikvenica, neovisno o interesima pojedinaca ili skupina.

Žao mi je što ste nas svojim otvorenim pismom izazvali na reakciju, obzirom na nužnost suradnje naših sindikata, ne samo u drugim kompanijama gdje zajednički djelujemo i lijepo surađujemo, već i na nacionalnom nivou u pregovorima za Kolektivni ugovor ugostiteljstva.

Predsjednik Bruno Bulić

 

28467899 812432625608340 1810208974177135350 n