Završeni pregovori za Kolektivni ugovor ugostiteljstva

turizam opisomslikom

Između predstavnika Sindikata i poslodavca postignut je konačni dogovor o Kolektivnom ugovoru ugostiteljstva koji će se primjenjivati od 1. travnja 2018. godine, a kojim je dogovoreno:

- I u novom Kolektivnom ugovoru zadržat će se obračunska osnovica koja se množi koeficijentom radnog mjesta
- Osnovica se povećava s dosadašnjih 2.950,00 na 3.040,00 kn što je povećanje od 3,1 % i ona će vrijediti do sklapanja novog Kolektivnog ugovora, a najduže do 31. 12. 2019. do kada će vrijediti novi KUU.
- Za poslodavce koji nemaju Kolektivni ugovor, odnosno Tarifni prilog, utvrđene su najniže bruto osnovne plaće za temeljna ugostiteljska zanimanja i to:
- za I razred ( u koji spadaju poslovi npr. sobarice, nosača prtljage i drugi slični poslovi) u iznosu od 3.440,00 kuna, a povećanje iznosi 16,6%
- za II razred (u koji spadaju poslovi kao što su npr. poslovi pomoćnog konobara, pomoćnog kuhara, pomoćnog recepcionara, pomoćnog slastičara i drugi slični poslovi) u iznosu od 3.900,00 kuna, a povećanje iznosi 10,1%, te
- za III razred (u koji spadaju poslovi kao što su npr. poslovi konobara, kuhar, slastičara, recepcionara i drugi slični poslovi) u iznosu od 4.700,00 kuna, a povećanje iznosi 9,8%.
- Usklađena je i odredbe o obračunu godišnjeg odmora na način da se subota obračunava u godišnji odmor radnicima koji rade 6 dana u tjednu, ali je za njih osnovica za obračun godišnjeg 24 dana, a ne 20 dana, kako je to za radnike koji rade 5 dana u tjednu.
Između socijalnih partnera postignut je i dogovor:
- da će sindikalna strana u društvima koja imaju kućne kolektivne ugovore i tarifne priloge vezane na obračunsku osnovicu iz granskog KUU, a u kojima bi moglo eventualno biti teškoća u primjeni povećanja osnovice, od 3 %, pristupiti pregovorima (ili sklapanju sporazuma), s kojima će se korigirati tarife i urediti tarifni prilog na način da bude ostvariv i moguć za poslodavca,
- poslodavčeva strana će na jesen 2018.(najkasnije sredinom rujna) dostaviti prijedlog svih izmjena teksta KUU koje nisu u skladu s aktualnim trendovima i potrebama poslovanja, odnosno prijedlog novog Kolektivnog ugovora.
Naime, u ovim su se pregovorima ugovorne strane fokusirale samo na izmjene plaća i usklađenje godišnjeg odmora koji se u praksi pokazao kao problematičnim. Poslodavčeva strana je i u ovim pregovorima zahtijevala da u novom Kolektivnom ugovoru ne bude ugovorena obračunska osnovica, već samo najniže plaće za tipična zanimanja (3 grupe), obzirom na izmjene Zakona o minimalnoj plaći koje su značajno izmijenile okolnosti pregovora. Međutim, zbog poteškoća u pregovorima u mnogim kompanijama gdje poslodavci nisu skloni povećavanju plaće, a kako bi se ipak kroz nacionalni kolektivni ugovor zaštitili od nelojalne konkurencije i sive ekonomije, na inzistiranje sindikalne strane, zadržana je i obračunska osnovica.
Pregovori za novi cjeloviti Kolektivni ugovor koji će uvažavati izmjene Zakona o minimalnoj plaći i drugačiji pristup uređenju plaća granskim kolektivnim ugovorom, trebali bi započeti već na jesen. Prijedlog novog teksta Kolektivnog ugovora dostavit će poslodavčeva strana. Sindikalnoj strani je u interesu da pregovori završe čim ranije. Interes je i dogovor o načinu pregovaranja i kriterijima za povećanje plaće koji će se odnositi i na niže razine, tim više što se obračunska osnovica koja je u ovim pregovorima povećana za nešto više od 3% primjenjuje do sklapanja novog Kolektivnog ugovora, a najkasnije do 31.12.2019. godine.