glasistre.hr BRUNO BULIĆ: Najveću cijenu promjena u Uljaniku platit će radnici

uljanik nasglas glasistre

"Brodogradilište Uljanik očekuju velike promjene i činjenica je da će kroz predstojeći proces restrukturiranja i diversifikacije odnosno prenamjene djelatnosti biti ugašen veliki broj radnih mjesta. Prema nama dostupnim dokumentima ta brojka se procjenjuje na između 1.500 i 2.000 radnika viška. Glavna zadaća sindikata u postupku koji predstoji bit će zaštita interesa tih ljudi, odnosno borba za očuvanje najvećeg mogućeg broja radnih mjesta, ali i za primjerenu otpremninu za one radnike koji će morati otići, a to sigurno nije 15 tisuća eura po čovjeku koliko bi kako sad stvari stoje oni koji budu proglašeni viškovima vjerojatno trebali dobiti." Izjavio je to danas predsjednik Sindikata Istre, Kvarnera i Dalmacije Bruno Bulić komentirajući aktualnu situaciju u Uljaniku i promjene koje se u pulskom brodogradilištu najavljuju.

Skupština 16. veljače

U tom sindikatu smatraju kako posljednji događaji u pulskom Uljaniku vrlo jasno pokazuju da postojeće stanje nije održivo te da će najveću cijenu grešaka aktualnog vodstva Uljanika, nefunkcioniranja države, nepostojanja sustava financiranja i turbulencija brodograđevnog tržišta na kraju platiti radnici koji jedini nisu odgovorni za situaciju u kojoj se brodogradilište našlo.

- Mi smo tražili smjenu Uprave, koja je po logici stvari odgovorna za loše stanje u nekoj tvrtci, međutim došlo je do smjene samo u Brodogradilištu jer je očito da projekt u koji se krenulo mora ići dalje s istim osobama na čelu Uljanika. No s njima ili bez njih na čelu brodogradilišta u ovom su trenutku potpuno jasne dvije stvari. Prva je da će se ukoliko želi nastaviti postojati Uljanik restrukturiranjem sasvim sigurno morati suštinski promijeniti, a druga da će najveću cijenu svih tih promjena platiti radnici svojim radnim mjestima i ugroženom egzistencijom svojih obitelji, kazao je Bulić. Stoga je, dodaje, predstojeća Skupština društva prvi korak koji će pokazati u kom smjeru će se priča odvijati. Izvanredna skupština, podsjetimo, sazvana je za 16. veljače i na njoj će se predložiti povećanje temeljnog kapitala društva sa sadašnjih 100,69 milijuna kuna, za iznos od najviše 302,22 milijuna kuna, odnosno na najviše 402,91 milijun kuna.

- Sigurno je da oba brodogradilišta i Uljanik i 3. maj neće biti maksimalno angažirani u brodogradnji. Negdje se mora smanjiti brodograđevna aktivnost, no Skupština može i treba pokazati da je glavna opcija za budućnost Uljanika restrukturiranje za nastavak brodogradnje, kaže Bulić dodajući kako se usto i Vlada mora odlučiti što želi s brodogradnjom.

Nema Pule bez Uljanika

- Dosadašnji pristup brodogradnji je potpuno pogrešan. Ako se nastavi razmišljati na taj način i pritom podilaziti Bruxellesu i njihovim ludim idejama onda je potpuno jasno da će brodogradnja u Hrvatskoj uskoro u potpunosti i svugdje nestati. Ne smijemo zaboraviti da su mnoga brodogradilišta na Dalekom istoku u vlasništvu Europljana. Brodovi se grade tamo, ali su interesi bliže nama i nije čudno da se onda tako ponašaju prema brodogradnji u Europi. Brodograđevna djelatnost može se ugasiti preko noći, ali se nakon toga ne bi mogla pokrenuti ni u narednih 15 godina. Nemojmo prokockati priliku da učinimo sve što možemo za spas radnih mjesta i budućnost brodogradnje, bez koje je, nakon 160 godina postojanja, gotovo nemoguće zamisliti život u Puli, apelirao je predsjednik Sindikata Istre, Kvarnera i Dalmacije.

Iz tog sindikata podsjećaju i da Uljanik danas zapošljava oko 4.500 radnika, od kojih oko 2.800 u Puli. Navodeći podatak kako ta tvrtka svaki mjesec radnicima uplaćuje oko 55 milijuna kuna plaća koje se kroz poreze, prireze, potrošnju i na sve druge načine vrate u sustav, iz sindikata su upozorili da će promjene u Uljaniku sasvim sigurno promijeniti život Pule i njegovih stanovnika.

Nesreću Uljanikovaca huškači iskoristili za svoju promidžbu

Iz SIKD su se osvrnuli na događaje vezane uz spontani prosvjed 200-tinjak radnika s Otoka pred upravnom zgradom Uljanika i ulogu vanjskih aktivista u tom prosvjedu uz ocjenu da pojedinci i skupine bez utjecaja iskorištavaju slučaj Uljanika za političku promidžbu. "Razni huškači, bukači, pojedinci bez potrebnog odgoja, kulture i znanja koji su proteklih dana upadali u Uljanik, slali su sliku koja ne oslikava Uljanikovce. Ni slučajno ne mislimo na ljude koji su se, s pravom nezadovoljni, nesretni, uplašeni za budućnost, okupili pred Upravnom zgradom Uljanika nego o onima koji su tu nesreću Uljanikovaca iskoristili za svoju političku ili drugačiju promidžbu" - poručili su iz sindikata Istre, Kvarnera i Dalmacije. (M. PAVLOVIĆ)